Skip to content
Departments » Parks & Recreation » Home » Volunteer Hall of Fame » Volunteer Hall of Fame

Volunteer Hall of Fame


INSTRUCTIONS: The question/title is just text changed to an H1 (Header 1). Then add in a (1) bullet to create the "drop down" panel that will stay hidden until the user clicks on the question/title.

Volunteer Hall of Fame Inaugural Class

  • Deptford Midget Football
    William Nye
    Jim Strauss

    Deptford Little League
    Harry McAleer 
    Bill Boyer,Sr.
    Joe Svitak
    Joe Lopilato
    Dick Green
    Jack Troxell
    Bill Beecher
    Gus Ponto
    Rich Bakley

    Deptford Soccer
    Walt Park,Sr.
    Joe Forester

    Deptford Girls Softball
    Dave Stauffer
    Edna Stauffer

    Girl Scouts
    Gladys Albert 
    Esther Musser
     
    Oak Valley Athletic Association
    John Margie 
    Jim McHugh
    Andy Rescinito
    Floss Keller
    Warren Epting
    Ron McAleer
    Fred Lesser

    Oak Valley Green Vikings
    Jack Brady
    Raymond Rastelli
    Isabelle Samartino
    Kathy Morrow

    Almonesson Fire Department
    Harry T. Strube
    Alfred Cunard III
    Charles Mason
    Richard Strube
    George Harms

    Blackwood Terrace Fire Department
    Howard Leidy
    Louis L. Sheairs, Jr.
    William Eichel
    Frank Wortsall
    Frank Metz, Sr.
     
    Community Fire Department
    Andrew Snyder
    Pasquale Natalino
    Harry E. Crothers
    David W. Richards
    Frederick Hammel

    Helping Hand Fire Department
    Fredrick Corsey
    Andrew Owens
    Frank Hardy, Sr.
    Octavius Paynter
    James Nock, Sr.

    Jericho Fire Department
    Oscar Abbott
    Thomas Fortson
    Archie Collins
    James Clark
    Carl Carter

    Oak Valley Fire Department
    Gerald Ryan
    James Hooper, Sr.
    Leonard McCabe
    John Aurand
    Dickie Hamilton

    Tacoma Fire Department
    Elmer Angeroth
    Alfred Marker
    H. "Bubba" Angeroth
    Jules Hnatyshyn
    Michael Gallagher 

Volunteer Hall of Fame Second Class

  • Deptford Midget Football
    Edward "Moose" Chester

    Deptford Little League
    John Sinex
    Jim Sloan
    William Nye
    Robert Arnoldy

    Oak Valley Athletic Association
    Lois Powers
    Lillian Johnson
    Ruth Wolbert
    Esther Firth
    Diane Romer
    Elmer Dougherty
    Charles Harding
    Gene Pappert
    Frank Papper
    Walter "Walt" List

    Emergency Medical Services
    Clement Holland
    Jean Marie (Leidy) Rapp
    Jim Reed
    Margarey Ryan Black
    Christine Cocchi
    Tom Sprowl
    Dan Reed

    Almonesson Fire Department
    Joseph K. Forster
    Ron Taylor, Sr.
    Frank Tarpy
    Harry Urban
    Fred Peterson

    Blackwood Terrace Fire Department
    Louis L. Sheairs, Sr.
    Robert W. Sheairs
    Ronald Ponto
    Alvadore Deak
    Charles Armbruster

    Community Fire Department
    Arthur G. Bonney
    Gerald T. Dunn
    Edward J. Daisey, Sr.
    James H. Hunter
    Anthony Lamona

    Helping Hand Fire Department
    Raymond Tull
    Frank Hardy, Sr. 
    Robert Evans
    Louis Evans, Sr.
    Clarence Waters

    Jericho Fire Department
    Frank Kersey
    Isaiah Kersey
    Arthur Love
    Willie Dempsey
    Milton Miller, Jr.

    New Sharon Fire Department
    Frederick Andrews
    John Tighe
    Vince Leo, Jr.
    Robert E. Dessin, Jr.
    James MacMaster, Jr. 

    Oak Valley Fire Department
    George Frazier
    Charles Harrison
    Edward Tallant
    John Stoltz
    James Stoltz

    Tacoma Fire Department
    Walter Wright
    Meredith Willard
    William Graham
    Stephen Hubbs

Volunteer Hall of Fame Third Class

  • Deptford Midget Football
    Mike Baney
    Dennis Caltagirone
    Pat Duffy
    Rick Gremmel
    Tom Hufnell
    Lori Schmidt
    Deptford Little League
    Don Bozzuffi
    John Fanelle
    Bill Lamb
    Paul Medany
    Jeff Walton
    OV Hawks
    John Alberta
    Jack Zindel
    Joyce Zindel

    OVAA
    Jack Barton
    Jim Bonner
    Bob Brown
    Jack Creghan
    John DelQuadrio
    June Epting
    Dee “Socks” Fisher
    Gary Kormann
    Frank McCurdy
    Lorraine McCurdy
    Jack McGuire
    Al Romer
    Ray Rathbone
    OV Girl Scouts
    Eleanor Croneberger
    John Musser

    OV Vets Association
    Edna Gollon 
    Otto Gollon
    Ron Hoffman
    Mahlon “Skeeter” Pierce
    Mary Jane Pierce 

    OV Boy Scouts
    Lou Greco

    Almonesson Lake Fire Co
    Charles “Perry” Conant
    Al Oriente
    William Reichner
    Fred Selby
    John Selby

    Blackwood Terrace 
    Peter Caltagirone
    Samuel Caulley, III
    Robert Knopka
    Robert Morris, Jr.
    Jan Smith

    Lake Tract
    Martin Baney
    Michael D’Alonzo
    Richard Gross
    Robert V. Hill
    Phil Richards
    New Sharon
    Lewis Brooks
    Francis Ellis, Jr.
    Thomas MacMaster
    Jean Shisler
    Robert Taylor, Jr.

    Tacoma
    Frank Basile
    Brian Buck
    Leon Fowler
    Daniel Reed
    James Reed

    Tacoma Past Presidents
    Carl Thomas
    Anthony Steigerwald

    Helping Hand
    Lewis Fiddler
    Irvin Jenkins
    Grayling Johnson
    Sheldon Johnson
    Lawrence Paynter
    Oak Valley
    Charles Burkhardt, Sr.
    Gary Kormann
    Robert Levitt
    Leonard McCabe
    Ron Newman

    Deptford Girls Softball
    Debbi Green

Volunteer Hall of Fame Fourth Class

  • Union Fire Company (Blackwood Terrace)
    Harry Kreeb
    Hugh Lamb
    Charles Leadbeater
    Harry Leadbeater, Jr. 
    Harry Leadbeater, Sr.
    Albert Leidy
    Lawrence Leidy
    Ramond McCun
    Raymond Mackay
    Everet Matlack
    Charles Mettinger, Sr.
    Frank Metz, Jr.
    John Metz
    Mike Mostovlyan
    Fredrick Nightengal
    James Paully
    Harry Pennywell, Jr. 
    Harry Pennywell, Sr.
    Lincoln G. Ponto, Jr. 
    Lincoln G. Ponto, Sr. 
    Ron Ponto
    Robert Rankin 
    Wayne Sagers
    Robert Sheairs
    Debbie Thelen
    Greg Thelen
    John C. Urban, Sr.
    Alfred Welde
    Thomas Whitehead, Jr. 
    George Wise, Sr.

    Almonesson Fire Company
    Brian Barnett
    Ron Bird
    Mike Carola
    Andy Cunard 
    Mark Cunard
    Michael Hauss 
    Steven Jennis 
    Edward Kraemer
    William Lownes 
    Chris Pfeiffer 
    Jeff Pfeiffer 
    John Rapp 
    Harry Strube, Jr.
    Ron Taylor, Jr.
    Howard “Cuz” Tice
    Michael White

    Helping Hand Fire Company
    Robert Bartley
    Jarvis Clement
    Bruce Fiddler 
    Carl Fiddler
    Gary Green
    Lawrence Hardy
    Gary Morris
    Jason Sidney
    Timothy Wagner 
    Michael Waldman
    William Washington

    Tacoma Fire Company
    George Frank
    Robert C. Hill
    Wayne Muhlbaier
    Edward Mungiole
    Kenneth Snyder
    Anthony Steigerwald

    EMS
    Daniel  Keenan 
    Lincoln Ponto
    Deptford Girls Softball 
    Robert Brown 
    Mike Carducci  
    Deptford Little League
    Cliff Baugher
    Mark Dyrnes
    Tom Gillespie
    Rob Hatalovsky
    Joe O’Boyle
    Ron Raucci
    Joe Sacerdote
    Joe Smith
    Mike Vilary

    Oak Valley Athletic Association 
    Mike Hallahan 
    Ruth Logue
    Neil McIntyre 
    Rich Sargent

    Soccer
    George M. Covely 
    Jack Hartigan
    Mike Marino
    David Ortega 

    Wrestling
    Paul Bachman
    Lee Ann Ayres 
    Girl Scouts
    Karen Bartel
    Marie Sagers 
    Kathy Smith

    Recreation Advisory Committee
    Charles Kirchner  




Contact Us

Charlie Kirchner
Recreation Director

Phone: (856) 845-0804
Fax: (856) 848-8227
Office Hours: 8:30AM - 4:30PM  Monday - Friday

Recreation Center
52 Montague Lane
Deptford, NJ 08096

Registration Form
Online Registration